poniedziałek, 20 maja 2013

Referendum odwoławcze w Sopocie, czyli kuracja kurortu

Informacja prasowa: Grupa mieszkańców Sopotu złożyła dziś powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, oraz rady miasta Sopotu. Bezpośrednim impulsem do przeprowadzenia referendum było odrzucenie przez radę miasta obywatelskiego projektu uchwały, w którym mieszkańcy proponowali zmianę metody ustalania opłat za śmieci z powierzchniowej na osobową. Znaczna część mieszkańców uważa przyjętą przez radnych metodę za niesprawiedliwą i chce jej zmiany na taką, która nie będzie powodowała nieuzasadnionego wzrostu opłat. Nie jest to jednak jedyny powód organizowania referendum.

- Nie podoba mi się sposób, w jaki prezydent traktuje mieszkańców – mówi Małgorzata Tarasiewicz, która jest w gronie inicjatorów referendum. – W Sopocie brakuje rzetelnych konsultacji społecznych, zamiast współpracy z mieszkańcami mamy badanie opinii publicznej. Z moich rozmów z sopocianami wynika, iż nie wierzą w to, że ich głos jest brany pod uwagę przy tworzeniu strategii miasta. Kolejną kwestią jest to, że w Sopocie powstaje coraz więcej budynków, które nie pasują do charakteru miasta, jak centrum handlowo-usługowe na terenach przydworcowych. A przecież wartość Sopotu polega na atmosferze kameralnego kurortu, która powinna być pielęgnowana.

- Jedną z najważniejszych obietnic Jacka Karnowskiego w kampanii wyborczej było wybudowanie w Sopocie szpitala – zauważa z kolei Ryszard Kajkowski, również inicjator referendum. - Ta obietnica nie jest jednak realizowana. Sopot to w znacznej mierze miasto seniorów, którzy potrzebują dostępu do opieki zdrowotnej. Oddział geriatryczny, który ma powstać, to dobra inwestycja, jednak nie jest spełnieniem obietnicy otworzenia szpitala wielospecjalistycznego.

Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować o tym, na co wydać część środków z budżetu miasta. Inicjatorzy referendum wskazują jednak, że nie wszystkie projekty wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na 2012 rok zostały zrealizowane w zadowalający sposób. Ponadto zabrakło informacji dla mieszkańców na temat stanu ich realizacji.

Zdaniem inicjatorów referendum obecna strategia rozwoju Sopotu jest błędna, gdyż doprowadziła ona zarówno do wysokiego zadłużenia, jak i do znacznego zmniejszenia się liczby mieszkańców na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Zbieranie podpisów ma rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu.




W pierwotnej wersji naszej informacji prasowej podaliśmy nieprawidłową informację, że w przeciągu ostatnich dwóch lat liczba mieszkańców zmniejszyła się o ponad 2000 osób, za co przepraszamy. Od 2010 r. do 2012 r.  liczba mieszkańców zmniejszyła się o 663 osoby.